USW-ULTRA-210W
Ubiquiti
Ubiquiti USW-ULTRA-210W, A compact, Layer 2, 8-port GbE PoE switch with versatile mounting options.
Product Highlights
  • (7) GbE PoE+ output ports
  • (1) GbE port with optional PoE++ input*
  • PoE budget of up to 202W.
  • 202W PoE availability with the included AC power adapter
  • Model#: USW-ULTRA-210W
    Sku: IT5081
    Out of stock
    MODEL: USW-Ultra-210W
    A compact Ultra 210W, Layer 2, 8-port GbE PoE switch with versatile mounting options.
    With a PoE budget of 202W and flexible power options, this switch provides unparalleled versatility for powering your network devices. Boasting seven GbE PoE+ output ports and one GbE PoE++ input port, along with a total non-blocking throughput of 8 Gbps, it ensures seamless data transmission in any environment.
    Specifications USW-Ultra-210W (202W)
    Mechanical
    Dimensions 203 x 76 x 33 mm (8" x 3" x 1.3")
    Weight Device: 320 g (11.3 oz)
    Wall mount: 45 g (1.6 oz)
    210W adapter: 770 g (1.7 lb)
    Enclosure material Polycarbonate
    Hardware
    Management interface Ethernet In-Band
    Networking interface (8) GbE RJ45 ports
    PoE interface (7) PoE/PoE+ (Pins 1, 2+; 3, 6-)
    (1) PoE++ (Pair A 1, 2+; 3, 6-) (Pair B 4, 5+; 7, 8-)
    Total non-blocking throughput 8 Gbps
    Switching capacity 16 Gbps
    Power method (1) 54V, 3.9A power adapter (Included)
    PoE++ (Pins 1, 2+; 3, 6- and 4, 5+; 7, 8-)
    Power Supply 54V, external, 3.9A/210W
    Supported voltage range 44—57V DC
    Max. power consumption 9W with PoE input (Excluding PoE output)
    8W with AC adapter input (Excluding PoE output)
    Total available PoE PoE++ input: 42W
    PoE+ input: 16W
    60W PoE adapter input: 42W
    60W AC adapter input: 52W
    210W AC adapter input: 202W*
    *At 45° C (113° F) operating temperature. Reduced to 161W (230V) or 121W (115V) at 60° C (140° F)
    Max. PoE+ wattage per port by PSE 30W
    Button Factory reset
    Ambient operating temperature PoE++ input: -30 to 60° C (-22 to 140° F)
    60W AC adapter input: -20 to 45° C (-4 to 113° F)
    210W AC adapter input: -20 to 60° C (-4 to 140° F)
    Ambient operating humidity 10 to 90% noncondensing